UWAGA!

[X]

Zgłaszanie opinii do moderacji

Dzieło elbląskiego mistrza. .. .Chodzi tutaj o organy, które powstały w znakomitej elblaskiej firmie Eduard Wittek (wczesniej Andreas Terletzki. Firma ta miała swoją siedzibę w gotyckiej - najstarszej kamienicy (ok. 1380) na Starym Mieście w Elblągu przy ul. Wilhelmstraße 56 (Studzienna). Być może był to najstarszy dom w całej prowincji. Kamienica ta, w odróznieniu do innych, stała pierzeją do ulicy. Kamienica ta miała portal wejściowy łudząco podobny do tego zachowanego do dzisiaj w Katedrze Fromborskiej. W późniejszych wiekach została otynkowana i okna w części parterowej zostały nieco zmienione. Dzisiaj w tym miejscu jest jeszcze wolne miejsce - ale obok jest duża tablica Firmy Mytych z symulacją komputerową. Wynika z niej, że zostanie odbudowana z litej cegły, a w parterowej części będzie miał swoje podwoje oryginalny browar i piwiarnia. Organy Firmy Ed. Wittek są czynne do dzisiaj w wielu kościołach, na Pomorzu Gdańskim, na Kaszubach i m. in. w Jelonkach nad Kanałem Elbląskim.

erg.

Anuluj