UWAGA!
[X]Zgłaszanie opinii do moderacji
Nowa biblioteka schronieniem dla uchodżców. Coś się tutaj nie zgadza, gdyż biblioteka ta została otwarta uroczyście z udziałem władz miejskich 1 października 1915 r. Prawdopodobnie chodzi tutaj o te pomieszczenia biblioteczne, które świeżo oddano do użytku. Jak wiadomo, w tym czasie setki uciekinierów z Prus Wschodnich koczowały na pobliskim Placu Fryderyka Wilhelma (Plac Słowiański). Ale za parę dni feldmarszałek Paul v. Hindenburg z E. Ludendorfem sprawili armii carskiej pod dowództwem gen. Samsonowa srogie lanie pod Olsztynkiem i problem uciekinierów sam się rozwiązał. Pewnie będzie o tym w następnych tłumaczeniach z ENN. Odnośnie biblioteki - znajdowała sie ona przy Dużym Ogrodzie Zabaw 6 (Plac Wolności) w przebudowanym urzędzie celnym, późniejszym ewangelickim seminarium duchownym.
erg