UWAGA!

[X]

Zgłaszanie opinii do moderacji

[1] Pływalnia kryta przy Friedrich Räuber-Str. (obecnie Czerwonego Krzyża) została wybudowana w 1910 r. jako zakład prywatny. Dopiero w 1920 r. została przejęta przez gminę miejską. Była to na wskroś nowoczesna pływalnia zawierająca 400 m sześć. wody. Największa głębokość - 2,8 m. Pływalnia główna podzielona na część dla umiejących i nie umiejących pływać. Były też wanny do rehabilitacji etc. Woda ogrzewana była z pieca opalanego koksem. W 1925 r. wprowadzono nowoczesne i szybkie oczyszczanie wody w niecce głównej – wg systemu dr Ornsteina, raz dziennie - co 10 godzin. W celu zabezpieczenia odpowiedniej czystości wody, jej próbki wysyłano systematycznie do Instytutu Chemicznego w Królewcu. Ostatnim kierownikiem tej pływalni był Hans Busse, który w wieku 86 lat zmarł w 1980 r. w Herborn. Jeden ze szczytów pływalni głównej został ozdobiony malowidłami elbląskiego artysty malarza – Franza Falkenberga, którego rodzina zamieszkała po wojnie w Kanadzie. Na pływalni odbywały treningi panie z Elbląskiego Związku Pływackiego (ESV), zwanego „ klubem żabek” i założonego w 1911 r. Pływalnia „ Das Deutsche Bad” została częściowo uszkodzona na początku lutego 1945 r. Po wojnie rozebrana a cegła wywieziona na odbudowę W-wy.

erg.

Anuluj