UWAGA!
[X]Zgłaszanie opinii do moderacji
W Elblągu obok stoczni Schichau’ a działała w latach 1907-1914 jeszcze jedna duża stocznia. Jej właścicielem był Franz Schenk. Schenk nie był elblążaninem, przyjechał jako trzydziestoletni inżynier budowy okrętów i znalazł zatrudnienie w fabryce Komnicka jako dyrektor jego biura. W roku 1907 wykupił teren przy ul. Radomskiej, naprzeciw stoczni Schichaua. 4 lata później konkurent odkupił ten teren, by poszerzyć rzekę Elbląg dla nowych stoczniowych pochylni. Schenk otrzymane pieniądze zainwestował w nową stocznię, którą ulokował naprzeciw elewatorów zbożowych. W elbląskim Volksbanku zaciągnął potężny kredyt. Niestety, armatorzy, dla których Schenk budował statyki i barki, wycofali swoje zamówienia, więc stocznia oraz bank, który udzielił pożyczki zbankrutowały.
Lu