UWAGA!
[X]Zgłaszanie opinii do moderacji
[1] Cmentarz przy Sadowej… W sumie przed wojną była tam cmentarz protestanckiej gminy reformowanej, gdzie chowano m. in. Szwajcarów mieszkających w Elblągu, był cmentarz baptystów (jako pierwszy od wjazdu w Sadową od strony u. Bema) i cmentarz Św. Jana, na którym znajdują się resztki pomnika poświęconego poległym elblążanom w I wojnie światowej. Tu erygowano w 2000 r. Lapidarium, gdzie można oglądać m. in. nagrobek pradziadków (ze strony matki) kanclerz Angeli Merkel oraz przeniesioną parę lat temu masywną tablicą nagrobną Franza Komnicka. [2] Elisabethschule w Elblągu… To niedawna szkoła podstawowa nr 7 a obecnie Gimnazjum Nr 9 przy ul. Browarnej 1.Jedna część tego wybudowanego w 1873 r. gmachu nazywała się przed 1945 r. Elisabeth-Schule i była to szkoła dla dziewcząt. Druga część tego samego budynku to dawna Schichau-Schule, szkoła dla chłopców. Początek Elisabeth-Schule to rok 1863 i była to najpierw „ 4-ta szkoła dla dziewcząt” a nazwa „ Elisabeth-Schule” została wprowadzona w 1914 r. I aktualna ciekawostka. Za kilkanaście dni w d. Elisabeth-Schule – obecnie Gimnazjum Nr 9 zostanie poświęcona nowa hala gimnastyczna. W tym miejscu stała niegdyś też hala gimnastyczna, oddana w 1911 r. , jako druga hala miejska. Została zniszczona w 1945 r.
erg.