UWAGA!

[X]

Zgłaszanie opinii do moderacji

[4] Szkoda, że w tych tłumaczeniach z ENN z 25 maja 1914 r. nie zawarto zawartej tam informacji o filii elbląskiego browaru w Toruniu. Otóż w tym czasie, w Toruniu, przy Czerwonej Drodze Nr 3 (niedaleko ul. K. J. Gałczyńskiego) Browar Angielska Studnia w Elblągu kupił działkę od tamtejszego ogrodnika Engelbrandta, na której już w 1913 r. pobudowano chłodnię i leżakownię, a w 1914 r. rozpoczęto budowę biura i stajni dla koni i platform rozwożących piwo. Budowę prowadziła toruński firma Rosenau i Wichert, a w urnę (kamień węgielny) włożono m. in. wycinki z ówczesnych gazet toruńskich, monety będące w obiegu oraz list pamiątkowy dyrektora elbląskiego browaru – Johannesa Adischkewitza o treści: Ta budowla została wykonana w roku 1914 za zgodą Browaru Angielska Studnia, Elbląg, w maju 1914” . Po tym tekście następowały podpisy. Browar ten, zwany „ Angielska Studnia” , później rozlewnia piwa, istniał do 1945 r. a jego właścicielami byli Pardon i Gerlach. Natomiast ostatni dyrektor elbląskiego browaru (przed 1945 r. ) – Johannes Adischkewitz był znany powszechnie w Elblągu, lubiany wśród pracowników browaru i zwany popularnie „ Adi” .

erg.

Anuluj