UWAGA!

[X]

Zgłaszanie opinii do moderacji

[1] W notatce chodzi chyba o miejscowość Marienhof w powiecie sambijskim, gdzie miały odbyć się te mecze piłki nożnej. Ale przy okazji parę słów o ESV 05 Victoria (Elbląski Związek Sportowy Victoria. Klub został założony w 1905 r. i swoją siedzibę miał w hotelu Stadt Elbing (dzisiaj przychodnia na rogu ul. Żeromskiego/A. Grunwaldzkiej. Klub prowadził także sekcję lekkoatletyczną. Największym wydarzeniem w historii ESV 05 Victoria Elbing był mecz z Schalke 04 (z Gelsenkirchen) rozegrany w 1940 r. na boisku przy Jahn-Straße (dzisiaj Agrykola). ESV 05 Victoria na ten mecz połączył swe siły z innym klubem elbląskim klubem piłkarskim – Hansa Elbing1910). Niestety, elblążanie dostali sromotne baty przegrywając aż 10 : 1 ! Ale Schalke 04 zwany był wówczas „ polskim klubem” , gdyż grało tam wielu Polaków, którzy przybyli do pracy w kopalniach Zagłębia Rury ze Śląska i z Mazur - jak słynny Kuzzora (Kuczora). W Elblągu w 1940 r. Schalke 04 Gelsenkirchen reprezentowali m. in. Tibulski, Burdenski, Kallowitzki, Dargaschewski i wspomniany Kuzzorra. Nie zagrał Szczepan, który wcześniej odniósł kontuzję w Gdańsku.

erg.

Anuluj