UWAGA!

[X]

Zgłaszanie opinii do moderacji

(Część 3) Resursa Mieszczańska stała równolegle do ul. Krótkiej, dzisiaj trawnik obok postoju „ Taxi“ . W ostatnich miesiącach wojny kwaterowali tu żołnierze Wehrmachtu. Nieznancznie zniszczona (vide zdjęcia w albumie K. Laskowskiej i W. Domino-Rynkiewicz), rozebrana po wojnie. [3.] Stowarzyszenia wioślarskie świetowały Sylwestra w swoich klubach… Chodzi tu klub wioślarski „ Nautilus“ założ. 19.04.1877 r. , który miał siedzibę na płn. wsch. krańcu Wyspy Spichrzów (dzisiaj ośrodek sportów wodnych „ Fala“ ) Niezwykle ozdobna siedziba klubu „ Nautilus“ , z sygnaturką dachową została wybudowana w latach 1905/1906 (archit. Otto Specht) i została oddana 27.05.1906 r. Przed wojną uznawano, że jest to najpiekniejsza siedziba klubów kajakarskich i wioślarskich w całych Niemczech. Do dzisiaj zachowała się tylko część parterowa pięknej siedziby klubu „ Nautilius“ , jak również schody od rz. Elblag. Drugi klub kajakarski „ Vorwärts“ (Naprzód) miał siedzibę (wybud. W 1903 r. ) przy ul. Panieńskiej, dzisiaj stoi tu przęsło mostu w przebiegu ul. Tysiąclecia. Oba kluby zakończyły ostatecznie działalność ok. 2000 r. w Niemczech. [3.] Drogeria i zakład fotograficzny Ernsta Albrechta mieściła się przy Wihlem-Str. 20 (dzisiaj ul. Garbary).

erg...

Anuluj