UWAGA!

[X]

Zgłaszanie opinii do moderacji

[1.] Imponujący obiekt Sąd Krajowego (na zamieszczonej kartce pocztowej) budowany od 1912 r. pod nadzorem rejencyjnego mistrza budowlanego – Schreibera. Teren był grząski, więc stosowano tu palowanie i fundamenty z granitowych bloków skalnych. Gmach dopasowano do stojącego już budynku sądu miejskiego. Budynek został oddany praktycznie w przededniu wybuchu I wojny światowej, 22.06.1914 r. Z tej okazji Gazownia Miejska podarowała lampę gazową, kunsztownej roboty kowalskiej, którą przed kilku laty gruntownie odnowiono. W budynku Sądu wrażenie robi do dzisiaj Sala Sądu Przysiegłych, z ozdobnych sufitem i oświetlneiem, z oryginalnym wyposażeniem, są tu meble z przedwojennej elbląskiej fabryki – mówi o tym metalowa plakietka pod blatem bufetu (Prezydium Sędziowskie).

erg.

Anuluj