UWAGA!

[X]

Zgłaszanie opinii do moderacji

Niektóre wpisy są nieco dziwne, ale również wymagają objaśnienia. (1) Dlaczego ten dąb jest taki mały? Otóż wpisujący się pewnie nie wie, że ten dąb zaflancowany w 1837 r. - co potwierdza znajdujący się obok dębu kamień z datą - 1837.Wówczas obchodzono 600-lecie miasta Elbląga i ten dąb posadzono. Czyli na zdjęciu - prawdopodobnie z 1913 r. ten dąb miał tylko 76 lat i "dlatego jest taki mały". (2) Dlaczego poczta nie ma orła? - Otóż w tym czasie Elbląg był miastem niemieckim a poczta została zbudowana w 1887 r. (proszę zobaczyć u góry, datę - jest do dzisiaj widoczna od ul. Garbary) jako niemiecka Poczta Cesarska, czyli "Kaiserliche Post". I jeżeli był tam orzeł, ta na pewno nie polski. Poczta została wybudowana w 1887 r. , następnie w 1926 r. rozbudowana - to ta jaśniejsza część przy ul. Wieżowej, a za czasów polskich rozbudowana w 1986 r. - to ta najjaśniejsza część od ulicy Wieżowej. (3) Koszary "Totenkopfhusaren" zachowały się do dzisiaj w Gdańsku. Znajdują się zaraz po prawej stronie po zjeździe z A. Grunwaldzkiej w kierunku portu lotniczego Rębiechowo (obiekty z czerwonej cegły).

erg.

Anuluj