UWAGA!
[X]Zgłaszanie opinii do moderacji
Parę słów objaśnienia. (1) Cmentarz mennonicki w Wittenfelde. .. chodzi tu o cmentarz mennonicki przy ul. Agrykola/Kościuszki, bowiem ulica Kościuszki nazywała się do 1945 r. Wittenfelder-Straße, od majątku Wittenfeld, którego ładne obiekty (z herbami) zachowały się przy Kościuszki/Chrobrego. (2) Msza odbyła się w kościele mennonickim przy ul. Orlej, gdyż kościół ten obsługiwał mennonitów z tzw. Gemeinde Ellerwald. Natomiast wspomniany Rudolf Wiehler był prawdopodobnie przodkiem Franka Wiehlera, który obecnie przewodniczy światowemu stowarzyszeniu mennonitów. Frank Wiehler był półtora roku temu po raz e-nty w Elblągu, gdzie z jego udziałem dokonano poświęcenia tablicy pamiątkowej na d. kamienicy - kościele Gminy Mennonickiej Elbląg (Mennonitenkirche - Gemeinde Elbing) przy ul. Garbary. (3) Johannisfriedhof - to d. Park Wojska Polskiego przy ulicy 3-Maja (jest tam stosowna tablica w j. niem. i j. pol. ) (4) - Krebshorst to prawdopodobnie Rakowiec. (5) Rzeczywiście poprawie to Stobna/Stuba - jest tam kanał/rów odwadniający, który nazywał się kiedyś Stubasche-Lake, dzisiaj Izbowa Łacha, jak widzimy jadąc "7-mką" z Gdańska do Elbląga. Izba, to niekiedy na Pomorzu sztuba. .. ..
erg.