UWAGA!

[X]

Zgłaszanie opinii do moderacji

Prąd z DUŻYCH ektrowni wiatrowych to rozwiązanie które ma istotne wady i zalety. - Duże wiatraki są bardzo kosztowne w zakupie i utrzymaniu, stąd prąd jest drogi i jego opłacalność wynika z dopłat. Dopłaty obciążają pozostałych konsumentów prądu. Pomimo tego energia też jest potrzebna i kwestią ekonomii jest ile procent zapotrzebowania CAŁEGO KRAJU na prąd należy tak produkować. (kiedyś UE sugerowała 20% i tak jest w Niemczech, a w Polsce było ~15% a teraz zmniejszono do 10%) - Duże wiatraki na pewno oddziałują na otoczenie, ponieważ każde ludzkie działanie ma wpływ na otoczenie. Np autostrady i drogi szybkiego ruchu mają ogromny negatywny wpływ na bezpośrednie otoczenie, ale bez nowoczesnych dróg nie będziemy się w stanie się obejść i nikt już z tym nie dyskutuje bo ich potrzebujemy. Lokalizację wiatraków patrząc po doświadczeniach krajów UE napewno trzeba ustalać możliwie daleko od zabudowań (Kraje UE stosują odl min 1 km). W Polsce jest problem z lokalizacją ponieważ terenów nie zamieszkałych o dużej średniej sile wiatru nie ma wiele. Dodatkowo farmy wiatrowe osłabiają z czasem średnią siłę wiatru w miejscu, w którym stoją. Wniosek - kolejny problem dla właściciela wiatraków. Temat nie jest prosty i tani, dla tego budowę farmy planuje się w długim okresie czasu.


Anuluj