UWAGA!
[X]Zgłaszanie opinii do moderacji
Wczoraj. ok. godz. 13,oo - dwukrotnie wysłano II część wpisu, który teraz pojawia się po raz 3-ci in extenso. Może tym razem przejdzie. (IV)- „ Kühnapfel, dyrektor filii w Rydze” - Chodzi tu filię, którą elbląska stocznia F. Schichau zaczęła budować w Rydze za zgodą władz rosyjskich (carskich) w 1912 r. w obszarze d. Fosy Młyńskiej, na parceli leżącej nad jedną z odnóg Dźwiny Zachodniej. Stocznia w Rydze zapoczątkowała swą działalność budową 9 torpedowców. Siłownie wraz z kotłami oraz częścią wyposażenia wykonały jeszcze macierzyste zakłady w Elblągu. Po wybuchu I wojny światowej prace w tej stoczni zostały przerwane. Znajdujące się w budowie torpedowce przetransportowano do stoczni rosyjskich, gdzie kontynuowano ich wyposażenie. Po zajęciu Rygi w 1917 r. Niemcy próbowali uruchomić produkcję w tej stoczni, ale bez powodzenia. (V)- Nie Carl Wittowski lecz Carl Wittkowsky, właściciel dużego przedsiębiorstwa drzewnego „ Holzindustrie Wittkowsky G. m. b. H” , którego siedziba mieściła się przy Große Lustgarten 15 (obecnie Plac Wolności) – mniej więcej za dzisiejszym szaletem miejskim.
erg.