UWAGA!

[X]

Zgłaszanie opinii do moderacji

Parę uwag. (I)- Prace brukarskie na elbląskich ulicach. Ówczesne władze miasta pozyskiwały częściowo kamień od okolicznych chłopów, którzy zbierali go na swych polach, a następnie w Elblągu, w dni targowe miasto odbierało ten kamień od nich, miast opłaty targowej. A więc: pola chłopskie były czyste a miasto budowało ładne ulice. Ten kamień nie znalazł uszanowania u naszych władz konserwatorskich, które pozbyły się go z ulicy Św. Ducha, Wigilijnej, Zamkowej, Murowej etc. Sprowadzono tam kostkę granitową aż ze … . Strzegomia!!! Jak te ulice dzisiaj wyglądają, każdy widzi. (II)- Te wiatraki wodne to był tzw. Windentwässerungmühlen, które niegdyś tworzyły piękną panoramę, podobną do tej w Holandii. Wkrótce (po 1913 r. ), po rozpoczęciu elektryfikacji i wprowadzeniu elektrycznych pomp odwadniających, wiatraki te zaczęły znikać szybko z żuławskiego krajobrazu. (II)- Biblioteka Ludowa – pewnie chodzi tu o bibliotekę działającą na Pangritz-Kolonie (Zawada). Podobną bibliotekę uruchomiono w 1925 r. w pomieszczeniach parafii św. Pawła przy Paulikirchstraße 9 (obecnie Obr. Pokoju), którą w maju 1929 r. przeniesiono do większego pomieszczenia przy Obr. Pokoju 37.

erg.

Anuluj