UWAGA!

[X]

Zgłaszanie opinii do moderacji

Tak zgadza się, jest to budynek Prezydium Policji z 1930 r. Przy jego budowaniu - czerwona cegła klinkerowa, naśladowano w pewnym sensie styl kładzenia cegieł (szarów, wypustów etc. ) i elementów boniowania jak przy pomniku tannenberskim. Ten sposób kładzenia cegły jest do dzisiaj widoczny w resztkach-kawałkach murów leżących w różnych miejscach wokół leja pod Olsztynkiem, tam gdzie stał ten pomnik (Niemcy wysadzili dwie wieże z muru obramowującego pomnik. a po wojnie rozebrano i wysadzono wszystko), jak również w 2 kolumnach bramy wjazdowej na posesję F. Komnicka przy ul. Dojazdowej. Wpisujący się powyżej ma rację - na kolumnadzie z tyłu Prezydium Policji (dzisiaj hotel Arbiter) zachowało się 6 figur najważniejszych dla Elbląga osób - był tam m. in. Balk, zdaje się, że v. Plauen, Schichau, Ziese i inni. Widać te figury na zdjęciu z odgruzowywania tego budnku po 1945 r. w książce p. Wiesławy Domino i K. Laskowskiej - "Elbląg i Elblążanie na fotografii własnej". Autorką tych rzeźb-postaci była Anna Becker-Kahns, która pochodziła z Kolonii, a w Elblągu w l. 1927-1945 mieszkała przy ulicy Kopernika 9 (cz. 1).

erg.

Anuluj