UWAGA!

[X]

Zgłaszanie opinii do moderacji

Dawniej kolej na Żuławach miała istotne znaczenie gospodarcze, zwłaszcza kolej wąskotorowa (Kleinbahn) o rozstawie torów 0,75 cm. Gęsta sieć tej kolei łączyła przede wszystkim duże gospodarstwa rolne i fabryki cukru: w Nowym Stawie, w Pruszczu Gd. , Starym Polu i Malborku. Połączenie wąskotorowe miał także Nowy Dwór Gd. Na przebiegach tras wąskotorówek znajdowały się place załadunkowe (Ladeplatz), gdzie rolnicy zwozili wozami konnymi buraki cukrowe, kartofle, zboże etc. Do transportu buraków cukrowych wykorzystywano także Kanał Elbląski (Oberländer Kanal) a stosowne place załadunkowe znajdowały się przy m. in. kanale w Jelonkach i Budwitach, gdzie rodzina von Eben wybudowała nawet własny kanał. Manufakturę majoliki w Kadynach założył Kayser Wilhelm II w 1904 r. i stąd pewnie jego sprzeciw. Ostatnim drektorem tej manufaktury był Wilhelm Dietrich – jego ładna willa zachowała się między Dębem Tysiącletnim i d. fabryką – niestety stan tej willi z roku na rok się pogarsza. Rodzina Stobbe była wielce zasłużona dla Elbląga, podobnie jak Stobbe właściciele znanej gorzelni w Nowym Dworze Gdańskim… W pobliżu głównego wejścia do d. zakładów Schichaua przy ul. Stoczniowej znajdował się słynny „ Stobbe-Eck” , gdzie sprzedawano słynną elbląską wódkę „ Mahandel 00” . Horst Stobbe z Karlem Hauke napisali w 1964 r. cenione wśród zabytkoznawców opracowanie „ Die Bugeschichte und die Baudenkmäler der Stadt Elbing” . ..

erg.

Anuluj