UWAGA!

[X]

Zgłaszanie opinii do moderacji

Erg. Napisałeś, że kawiarna została wybudowana w 1801 r. przez przybyszów z Włoch. Tymczasem byli to Szwajcarzy. W XVI wieku, po krwawej wojnie domowej, mieszkańcy szwajcarskiej Gryzonii zmuszani byli do wyboru wyznania katolickiego lub kalwińskiego. Nie wszystkim to się podobało i wielu wybrało emigrację. Jeden z pierwszych emigrantów z Gryzonii założył cukiernię w Amsterdamie. A ponieważ szybko doszedł do bogactwa, zaczął ściągać do siebie „ ziomków” i uczyć ich zawodu, a potem wysyłać w świat. Tak też było z rodziną Maurizio, która już w roku 1793 założyła we Lwowie cukiernię „ Café de Milano” . Giacomo Maurizio (1762-1831) do pomocy zaprosił dalszych krewnych. Jednym z nich był Giovanni Maurizio (1771-1848), który założył cukiernię w Krakowie, a jego bracia Rudolf Maurizio (ur. 1774) i Bartolomeo (1773-1849) otworzyli cukiernię w Elblągu. Także nie byli to przybysze z Włoch, a Szwajcarzy przybyli z polskiego Lwowa. Pozdrawiam badaczy historii Elbląga… .

Lu

Anuluj