UWAGA!
[X]Zgłaszanie opinii do moderacji
10 lutego 1945 r. to oficjalny dzień zdobycia hitlerowskiej Festung Elbing i Dzień Wyzwolenia Elbląga przez bratnią Armię Czerwoną, pod dowództwem marszałka Polski i ZSRR, Konstantego Rokossowskiego (Chwała Bohaterom!:) Walki o Elbląg trwały od 23 stycznia; prawdą jest jednak, że faktyczna kapitulacja Festung Elbing miała miejsce 12 lutego 1945 r. , i tak też świętowano powrót Elbląga do macierzy do 1965 r. , kiedy datę tę zmieniono, gdy ZSRR ujednolicił historię swoją i krajów wyzwolonych od hitlerowskiej zarazy. Stało się tak, bo w oficjalnym dokumencie Józef Stalin ogłosił zdobycie Elbląga 10 lutego, czyli przed faktycznym wkroczeniem oddziałów radzieckich. Nie wypadało, by oficjalne dokumenty zawierały nieprawdę, dlatego poprawka naniesiona została 20 lat po wojnie. Pamiątką po tym wydarzeniu jest ulica 12 Lutego w Elblągu, nazwana tak na cześć zwycięstwa. Styropianowi propagandyści z IPN nie mogli jednak przeżyć tej wielkiej, radzieckiej victorii, więc od kilku lat próbują wmawiać ignorantom, że to pamiątka po innym wydarzeniu - zburzeniu zamku krzyżackiego w roku 1454:) Meme z dziś, pierwsza publikacja - na wieczną pamiątkę:)
Towarzysz ABW:)