UWAGA!

[X]

Zgłaszanie opinii do moderacji

Wówczas większość młodych fachowców zdobywała uprawnienia w ramach Powszechnej Organizacji Służba Polsce. Istniała ona w latach 1948 -1955 jako organizacja paramilitarna, w ramach której obok szkolenia wojskowego prowadzono kursy zawodowe oraz uzupełnienie nauki. Obowiązkowi przeszkolenia w tej organizacji podlegała mlodziez obojga płci w wieku od 16 do 23 lat, która nie posiadała wyuczonego zawodu lub nie miała podstawowego wykształcenia i nie uczyła się. Jednak często w jej szeregi administracyjnie włączano młodzież "niepewną ideologicznie". Stąd PO SP zorganizowała kurs elbląskich telefonistek. Pierwszym Komendantem Głównym Służby Polsce był od jej powstania do 1951 roku pułkownik WP, od 1960 generał brygady Edward Braniewski (prawdziwe nazwisko Brandstetter).

SP wszystko chce.

Anuluj