UWAGA!

[X]

Zgłaszanie opinii do moderacji

W 1950 roku pierwszy raz obchodzono Święto Lotnictwa w dniu 23 sierpnia. Data ta została wprowadzona rozkazem Ministra ON w maju 1950 roku. Od 1945 roku obchodzono to święto w dniu 1 września. W tym czasie na elbląskim lotnisku stacjonował 5 Pułk Lotnictwa Szturmowego, którego podstawowymi samolotami był Ił -2,wtedy w ilości około 50 samolotów bojowych oraz 3 samoloty szkolne UIł -2 i 2 łącznikowe PO - 2.Jednostka ta bazowała w Elblągu do września 1952 roku, a potem przeniesiono ją do Bydgoszczy. Lotnisko do 1957 roku należało do wojska, które w tym roku przekazało je Aeroklubowi w Elblągu. Po odejściu pułku lotnictwa na terenie lotniska były magazyny lotnicze i stacjonowały jednostki kwatermistrzowskie, w tym batalion Budowy Lotnisk. W czasie stacjonowania tego pułku lotnictwa w Elblągu służył w nim, wtedy w stopniu kapitana, Jan Raczkowski, który w latach 1957 - 1963 był Dowódca Lotnictwa Operacyjnego.


Anuluj