UWAGA!

[X]

Zgłaszanie opinii do moderacji

Świętujemy od lat ten Cud nad Wisłą, ale pomijamy pewną osobę, którą wtedy uznano za twórcę tego sukcesu. Zresztą tak długo mu to wmawiano, że on sam uwierzył w ten fakt. Otóż był to członek Misji Międzysojuszniczej w Polsce - generał Francji Maxime Weygant. Powołano go oficjalnie na doradcę Szefa Sztabu generała Rozwadowskiego. Po bitwie warszawskiej w dniu 25 sierpnia 1920 roku powrócił do Francji, gdzie uznano go za twórcę tego zwycięstwa. Za ten czyn został odznaczony Legią Honorową, a przez Polskę Virtuti Militari. W rzeczywistości jego udział w tej wojnie był znikomy, ale takie opinie odpowiadały ówczesnym wodzom Polski, albowiem pozwalało to na odmówieniu zasług generała Tadeusza Rozwadowskiego w tej wojnie.

St. sierż. sztab. Jung

Anuluj