UWAGA!

[X]

Zgłaszanie opinii do moderacji

Liberalne pitolenie; Dzisiejsze dane GUS (23.11.21)potwierdzają obserwacje sprzed 2 miesięcy. Firmy w Polsce mają rekordowe rentowności i poziomy zysków - innymi słowy średnia marża nakładana na koszty produkcji jest dziś najwyższa w XXI wieku. To tak w temacie - czy firmy stać na waloryzacje płac zgodnie z inflacją? Tak stać. Oraz - czy głównym winowajcą inflacji jest rozrzutność rządu i wzrost płacy minimalnej? Nie (nawet mając na uwadze to, że przy mocnym popycie firmom łatwiej podnosić marże). A inflacja to temat dla Urzędu Ochrony Konkurencji I Konsumentów, a nie tylko dla Narodowego Banku Polskiego. [Przedsiębiorcy zgarnęli antykryzysowe tarcze, kupili za to nieruchomości i luksusowe samochody (OK, muszą na nie poczekać, bo są przestoje, ale jednak), a jak tarcze się skończyły, to wykorzystali okazję, by pod płaszczykiem inflacji podwyższyć ceny/marże (taki quasi-efekt capuccino). Za tę zaś kasę zaraz ruszą na Zanzibary, żeby jeszcze wykorzystać koniunkturę. A jak się skończy, to zwolnią pracowników, bo nie będzie hajsu na kolejne postojowe:) To teraz już wiecie, skąd wzięła się dziś inflacja nad Wisłą. ]

RobertKoliński

Anuluj