UWAGA!

[X]

Zgłaszanie opinii do moderacji

Dla przypomnienia "bezemisyjnym": Nie ma obiadu za darmo – choć to dewiza wolnego rynku, sami ideolodzy ekonomii liberalnej lubią wypierać ją ze świadomości. Oznacza ona po prostu, że wszystko, co wyprodukowane, kosztuje – a więc zostawia ekologiczny ślad po zużytych zasobach naturalnych i paliwach. (. .. )Choć gaz ziemny jest uboższy w CO2 niż na przykład węgiel, to powoduje wysokie emisje metanu. Jest to niezwykle szkodliwe dla klimatu. Emisje metanu z gazu ziemnego są znacznie bardziej szkodliwe, niż CO2.Organizacje takie jak MAE często już obliczają emisje spowodowane wyciekami w elektrowniach lub rurociągach. Dotyczy to również produkcji gazu ze źródeł niekonwencjonalnych, tzw. szczelinowania, gdzie uciekają duże ilości metanu. Metan stanowi już ponad dwie piąte wszystkich gazów cieplarnianych. Zwiększone wykorzystanie gazu jako źródła energii znacznie zwiększyłoby emisje. Wniosek jest taki, że efekt cieplarniany sektora energetycznego mógłby wzrosnąć nawet o 40 proc. , gdyby sektory energii elektrycznej i cieplnej zostały przestawione z węgla i ropy naftowej na gaz ziemny. [Spiegel, Puls Biznesu, 2019] A tak od siebie dodam, że w naszych warunkach ten gaz, żeby był przynajmniej tani i na dekady pewny, to musiałby płynąć rurociągami z Rosji (patrz: mądrzy Niemcy). Ale że nad Wisłą rządzą głąby i styropiany, to tu jeszcze długo mądrze nie będzie.

RobertKoliński

Anuluj