UWAGA!

[X]

Zgłaszanie opinii do moderacji

No niestety, Autor po raz kolejny się nie popisał: " była kilkukrotnie odbudowywana, po raz ostatni w 1970 r. Obecnie jest to ossuarium (ossarium), czyli kaplica cmentarna o wymiarach 2,24 m. na 2,42 m. i wysokości ok. 3 m. .. " Po pierwsze: jak mogła zostać odbudowana w 1970 r. , skoro nadal są w niej zabytkowe polichromie - może miał miejsce wtedy po prostu jakiś remont? I po drugie - nie jest to OBECNIE ossuarium, tylko ossuarium było od samego początku, a obecnie to popada ono w ruinę. I kolejna uwaga - nie jest to jedyne gotyckie ossuarium w Polsce - są ossuaria (kostnice) przylegające do kościołów (np. niedaleko w Lisewie Malborskim), a kolejne wolnostojące możemy zobaczyć w Brzoziu Lubawskim, o innej formie architektonicznej, ale jednak jest. Fakt, że są to unikaty, ale to w Bystrzu nie jest jedyne, jak Autor raczył naściemniać. Tym, co je wyróżnia spośród innych to te nieszczęsne, ginące polichromie, które wołają o pomstę do nieba. Dla zarządcy ważniejsze widać sanktuarium bł. Doroty w Mątowach Wielkich, bo wszelka kasa na remonty idzie właśnie tam i to od lat, co jest oczywiście godne i sprawiedliwe (bo też ważny zabytek), ale nie że jedno dostaje, a drugie - tak ważne - popada w ruinę. No, ale tam nie da się ściągnąć pielgrzymów.

Autor kalosz

Anuluj