UWAGA!

[X]

Zgłaszanie opinii do moderacji

Pisałem już kiedyś, ale powtórzę: "Moim zdaniem strajk poległ, bo chciał oprzeć się - w dużym uproszczeniu - na klasie średniej, a nie na klasie ludowej. ZNP popełniło dwa błędy: 1) Zamiast odmawiać pracy, trzeba było prowadzić zajęcia (czyt. gwarantować opiekę!), ale poświęcić je na próżnowanie, rozrywkę, marnotrawienie czasu lekcyjnego (czyt. osłabiać fetysz doskonałości). 2) Zamiast grozić sparaliżowaniem egzaminów i brakiem zaliczeń, trzeba było obiecać, że wszyscy zaliczą wszystko na bardzo dobry. Dlaczego akurat tak? Ad. 1.Klasa średnia ma mniejsze trudności, żeby zapewnić dzieciom opiekę. Łatwiej u niej z urlopami, z pieniędzmi na opiekunkę czy kapitałem kulturowym, dzięki którym można dziecku pożytecznie zorganizować czas poza szkołą. Trzeba było zapewnić opiekę (czyt. nie uderzać w klasę ludową), ale odmówić nauczania (czyt. zakwestionować wartości klasy średniej). Utrata wizerunku nauczyciela jako kogoś, kto należy do klasy opiekuńczej, przyczyniła się do osłabienia poparcia dla strajku w klasie ludowej. (. .. )

RobertKoliński

Anuluj