UWAGA!
[X]Zgłaszanie opinii do moderacji
Podstawowy problem polegal przede wszystkim na odcieciu nas w 1954 roku od świata, opetani idea rządziciele wykorzystywali takie wlasnie postacie jak Jaworski do wywazania otwartych drzwi. Większosc z tych projektow racjonalizatorskich ( subtelna roznica miedzy tym pojeciem a wynalazkiem) pracowalo w zachodniej Europie, niestety owe ksiazki ktore studiowal wieczorami nasz bohater(ku rozpaczy swej zony, oczekujacej zapewne innych zachowan...) byly ksiazkami rosyjskimi, gdzie prezentowano technologie sprzed 20-25 lat. Pan Jaworski byl postacia pozytywna, choc zapowiadanego "mistrza polski" nie zdobyl, zmarl jeszcze w PRL, wnuk jego jest postacia ciekawa i znana elblaskiej mlodziezy. A mozna bylo inaczej - niedopuscic do rabunku dawnych schichauowskich technologii, rysunkow technicznych, biblioteki; mozna bylo zachecic ok.20.000 przymusowych polskich robotnikow przebywajacych w miescie w latach 1940-44, ktorzy co prawda wykonywali prace pomocnicze, lecz oczy mieli otwarte, nabierali nawykow, rozmawiali z niemieckimi majstrami - staruszkami, widzieli tramwaje, technologie, sposoby i ciekawe maszyny...Mozna bylo wreszcie nie traktowac dwujezycznych warmiakow, mieszkajacych tutaj od XIII wieku, wybitnych fachowcow pracujacych w przemysle od polowy XIX, warmiakow ktorzy czuli sie polakami i zlozyli stosowne dokumenty w komisji polonizacyjnej, traf jednak chce ze mowili jezykiem polskim malo zrozumialym dla przybyszy z kieleckiego (to zlosliwa w wymowie przenosnia, rzecz jasna). Przypomnijmy, - polacy - warmiacy u schichaua w 1907 roku uczestniczyli w budowie turbiny, jaka zamech zbudowal dopiero w poczatku lat 60.tych(!) na ruskiej licencji, spawanie aluminium, honowanie, spawanie blachy platerowanej(okretownictwo),, odlewy wielkogabarytowe to byl chleb powszedni. Przeciez schichauowskie zaklady pracowaly jeszcze 8-9 lutego 1945, byly maszyny, materialy, a przede wszystkim doswiadczeni ludzie...niestety, nasza wspolna przywara jest zaczynanie wsystkiego od nowa - co trzeci piatek. Rok 1990 w Egu niestety potwierdza to.Pozdrowienia
warmiak