UWAGA!
[X]Zgłaszanie opinii do moderacji
.. .używano też miana Abbau Leinveber. .. Coś tu Pan Karol pomieszał. Abbau - w języku niemieckim, a zwłaszcza w Prusach Wschodnich, to kolonia wsi, wybudowanie, przysiółek. Wiele takich "Abbau" - kolonii wsi powstało po reformach K. v. Steina i K. v. Hardenberga. Mieszkali na tych koloniach z reguły bogaci bauerzy a ich zabudowania miwszkalno-gospodarskie były w formie "wschodniopruskiego czworoboku". Jeżeli tu pada nazwa /Abbau Leinveber/ to z pewnością chodzi o kolonię wsi Pawlice na której mieszkał bauer o nazwisku /Leinveber/.
erg.