UWAGA!
[X]Zgłaszanie opinii do moderacji
Będziecie "Elblągiem - Szczecinem Polski Wschodniej". - Nie tak wielcy jak Szczecin, gdyż nie będą do Was zawijały 35-tysięczniki o zanurzeniu 12,5 metrów ale owszem, macie szansę zostać portem śródlądowym dostępnym dla pełnomorskich statków o nośności, powiedzmy o 2/3 mniejszej, ok. 10 000 DWT i zanurzeniu podwodnej części kadłuba 4,0 m. Są takie statki handlowe (feedery o zasięgu Mórz Bałtyckiego i Północnego) oraz jachty i potrzebują odpowiednich nabrzeży. Wykonany zostanie tor wodny przez Zalew Wiślany o odpowiednich parametrach (5 m, tj. ok. 2,3 m pogłębiania w dnie), nie tylko przekop przez Mierzeję Wiślaną, wkonanany zostanie kanał żeglugowy ze śluzą i infrastruktura towarzysząca z odpowiednią dbałością o środowisko naturalne. Wszystko jest bardzo zaniedbane, wiele jest do zrobienia, ale to być może da impuls i przyczyni się do modernizacji nabrzeży w Elblągu i odpowiedniego zagospodarowania opustoszałych terenów przemysłowych. Ponadto rybołówstwo w rejonie, turystyka, aktywizacja gospodarcza rejonu elbląższczyzny. Uczynione to ma być m.in. dla Was, dla Elbląga. Ataki, buta i przeciwy w moim odczuciu są całkowicie niezasadne.