UWAGA!
[X]lub zarejestruj konto na portElu.
[3] Cesarza, który ze względu na wizyty w Kadynach (niem. Cadinen) jest z nami, elblążanami w szczególnie bliskich stosunkach… . Dziennikarz piszący tę informację nie był dobrze zorientowany w kursie dzieła. Cesarz Wilhelm II w czasie I wojny światowej już nie przebywał w Kadynach. Prawdopodobnie ostatni raz był w Kadynach przy położeniu kamienia węgielnego pod fundowany przez niego kościół w dniu 12.07.1913 r. Nie było go też w 1916 r. , gdy kościół ten został (mimo trwające wojny) ukończony – z robiącym wrażenie, dużym neogotyckim portalem wejściowym – wykonanym z majoliki. Cesarz nie był również przy poświęceniu kościoła, które z uwagi na możliwy przyjazd cesarza, kilka razy przesuwano. Poświęcenie odbyło się wreszcie w dniu 14.11.1920 r. , ale w tym czasie Cesarz Wilhelm II (w PRL-u zwany „ Polakożercą” ) przebywał już na wygnaniu w zamku Doorn w Holandii. Ufundowany przez niego neogotycki ołtarz „ Ukrzyżowanie” do kadyńskiego kościoła – zdobi dzisiaj Katedrę.
erg.