UWAGA!
[X]lub zarejestruj konto na portElu.
Zdjęcie zamieszczone do tłumaczeń z ENN jest z pewnością unikatem. Na dzień dzisiejszy nie ma nawet jednego zdjęcia przedstawiającego elbląską synagogę z zewnątrz. Są szczątkowe i to złej jakości. Nie wiadomo, czy zamieszczone zdjęcie przedstawia wnętrze synagogi już po pożarze z 8 stycznia 1915 r. opisywanym w ENN. Wydaje się, że chyba przed tym pożarem - zdjęcie wykonano ze strony empory dla kobiet. Fotografia ta znajduje się w zapiskach Towarzystwa d/s Badań Żydowskich Zabytków Sztuki (Frankfurt n/Menem) - Nr 26 / 1929 r. W 1915 r. elbląscy strażacy dzielnie zdławili pożar dachu synagogi. Niestety, 23 lata później zachowali się diametralnie inaczej. Synagogę spalono podczas elbląskiej "kryształowej nocy" - 9/10.11.1938 r. Przy podpalaniu asystowała elbląska straż pożarna, by "ogień został podłożony prawidłowo", gdyż wokół synagogi znajdowały się inne budynki mieszkalne i zakłady usługowe. Nazistów nie interesował fakt, że w synagodze znajdowała się m. in. tablica z nazwiskami elbląskich Żydów poległych "für Kayser und Vaterland" w I wojnie światowej i że ostatni rabin elbląski - dr. Siegbert (Ytzak) Neufeld był "Front (Feld) -Rabbiner" w I wojnie światowej i miał niepodważalne zasługi dla Niemiec. .. (Dziękuję za dobre słowo i życzenia noworoczne - erg. ).
erg.