UWAGA!
[X]
Komentuj korzystając ze swojego nicka. W tym celu Zaloguj się kontem portElu lub Facebooka
lub zarejestruj konto na portElu.
lub zarejestruj konto na portElu.
Ulica Pestalozziego wciąż jest w naszym mieście. Plany budowy, o której pisze erg. dotyczyły nie tyle nowego teatru, co "hali ludowej" dla nazistów i ich masówek. Miała ona stanąć przy planowanej szerokiej arterii wylotowej z centrum w kierunku Gdańska. Ulicę zbudowano już po wojnie jako Aleję Gen. Świerczewskiego i przeprowadzono przez dawne Bielniki, lożę masońską i południową zabudowę Pestalozziego. W latach 50-tych planowano wybudować tam Pałac Kultury. A Aleja Świerczewskiego poprowadzona miała być dalej na zachód - obok I LO, Bramy Targowej i Zamechu - przez przeznaczone do wyburzenia ruiny kościoła podominikańskiego, nowy most do ul. Nowodworskiej.
Lu