UWAGA!

[X]

Komentuj korzystając ze swojego nicka. W tym celu Zaloguj się kontem portElu lub Facebooka
lub zarejestruj konto na portElu.
Anuluj

Teatr Miejski w Elblągu stał oczywiście przy Theater Platz, czyli gdzieś naprzeciwko wylotu ul. Janowskiej do Friedrich-Straße, czyli Rycerskiej. Naprzeciwko, czyli gdzieś tam, gdzie dzisiaj uchował się jeszcze ten ozdobny szalet w Parku Wolności. Tradycje teatru w Elblągu sięgają początku XVII w. Za teatrem był znany lokal Stille Winkel - Spokojny Winkiel, gdzie w antraktach niektórzy z męskiej części publiczności wpadali na szybką wódeczkę. .. Obok teatru wszystko było zabudowane - były zabudowania elbląskiej straży pożarnej, budynek redakcji Gazety Zachodniopruskiej, fabryka mebli, kamienice itd. Widać to częściowo na zaprezentowanym do artykułu zdjęciu. Dzisiaj jest tu jakieś dziwne, prawie nieużywane boisko szkolne. Teatr Miejski w Elblągu krótko przed wybuchem I wojny został gruntownie przebudowany a w instalacji m. in. obrotowej sceny walny udział miała firma F. Schichau. Ale już 25 lat później myślano o budowie nowego teatru, który miał stanąć przy nie istniejącej już Pestalozzi-Straße. To właśnie wychodzący z teatru elblążanie 23.1.1945 r. , gdzie oglądali film ze znaną aktorką Krystyną Sondermann w roli głównej, patrzyli bez niepokoju ale ze zdziwieniem jak obok przetaczają się jakieś pomalowane na biało czołgi. A były to czołgi kpt. G. Diaczenki. Trzy dni później się zaczęło !

erg.