UWAGA!

[X]

Komentuj korzystając ze swojego nicka. W tym celu Zaloguj się kontem portElu lub Facebooka
lub zarejestruj konto na portElu.
Anuluj

[2] - Wizyta ministrów na Wschodzie - Armia carska w części Prus Wschodnich była krótko, ale zniszczenia przez nią dokonane były olbrzymie. Ucierpiał m. in. zespół klasztorny w Krośnie k. Ornety, na szczęście dalej już zagony kozackie nie dotarły. Ich następcy – krasnoarmiejcy 20 lat później dokończyli dzieło zniszczenia. Stąd ta wzmiankowana w tłumaczeniu z ENN wizyta ministrów. Po I wojnie światowej miasta wschodniopruskie nawiązały kontakty partnerskie z miastami z Rzeszy i zaczęła się ich szybka odbudowa. I tutaj mała retrospekcja historyczna z okresu wojen napoleońskich. W bitwie pod Frydlandem (dzisiaj Prawdinsk) 14.6.1807 r. , gdzie Prusacy stawali razem z Rosjanami przeciwko Francuzom pod d-ctwem Napoleona - poległ gen. mjr wojsk carskich – Matkowski, któremu później niemieckie władze Frydlandu postawiły na miejscowym cmentarzu okazały pomnik z piaskowca – 3 metrową piramidę. Pomnik ten cudem został uratowany w 1914 r. , gdy wojska carskie zajęły miasto, czyli w czasie, którego dotyczą obecne tłumaczenia z ENN. Ciekawe czy rosyjscy (po 1945 r. ) mieszkańcy Frydlandu-Prawdinska przejawiają podobną troskę o upamiętnienie jakby nie było - ich ziomka? [3] – W czasie I wojny światowej były 3 rejencje rządowe /królewiecka, gabińska i olsztyńska/ - po 1920 r. powstała czwarta – kwidzyńska, do której należał Elbląg. [4] Senior i Superintendent Ludwik Wilhelm Viktor Bury był pastorem w elbląskim kościele NMP w latach 1897-1916.

erg.