UWAGA!

[X]

Komentuj korzystając ze swojego nicka. W tym celu Zaloguj się kontem portElu lub Facebooka
lub zarejestruj konto na portElu.
Anuluj

Basen, łaźnia miejska Das Deutsche Bad został wybudowany w 1910 r. , wg C. Pudora – w 1909,jako zakład prywatny. Adres: Friedrich-Räuber-Straße 5 (ul. Czerwonego Krzyża). Wzmiankowane w notatce z ENN problemy z jego utrzymaniem nawarstwiały się i dlatego w 1920 r. został przejęty przez miasto. Główna pływalnia mieściła 400 m sześc. wody i miała największą głębokość sięgającą 2,8 m. Była m. in. niecka wodna dla nie umiejących pływać i początkujących, była salonka kąpielowa i wanna kąpielowa II klasy. Także natryski i urządzenia do kąpieli leczniczych. Ogrzewana koksem. W 1925 r. zainstalowano nowoczesny system oczyszczania i chlorowania wody (System dr Ornsteina). Woda była raz dziennie (co 10 godz. filtrowana). Na tym basenie trenowały panie z elbląskiego klubu pływackiego /ESV/ założonego w 1911 r. i zwanego „ klubem żab” . Ostatnim kierownikiem basenu był Hans Busse a wspomniany w notatce z ENN Franz Frankenberg ozdobił jeden ze szczytów pływalni okolicznościowymi malowidłami.

erg.