UWAGA!
[X]lub zarejestruj konto na portElu.
Villa Ziese. Pobudował ja inż. Carl Ziese – następca i zięć Ferdynanda Schichau - poślubił najmłodszą córkę F. Schichaua. Idąc w górę, stała zaraz za II LO przy ul. Królewieckiej, obok niej była niegdyś Pestbude. Willa ta miała wejście od strony zachodniej (ul. Królewiecka), piętrowa z kopertowym dachem, na którym była metalowa pergola (płotek). Od strony wschodniej (ogrodowej) znajdowała się obszerna weranda na podwyższeniu. Willa ta bardziej znana była jako „ Carlson-Villa” , czyli od nazwiska następcy C. Ziese w Stoczni Schichau – Carla Fridolfa Carlsohn’ a, który w 1900 r. poślubił jedyną córkę C. Ziese – Hildegardę. W 1934 r. willa była własnością rodziny Carlsohn a zamieszkiwała tu rodzina dr inż. Eberharda Westphal’ a, którego żona Karin była z domu Carlsohn. Gospodarzem tej willi był Oswin Böhm. Willa zniszczona w czasie wojny, długo stały jej ruiny aż w końcu ją rozebrano - dzisiaj znajduje się tutaj uliczka łącząca ul. 12 Lutego z ul. Królewiecką. Żyjąca w Bawarii (niedaleko Monachium) Elisabeth von Scherpenberg jest najstarszą córką małżeństwa Eberharda i Karin Westphal. W 2001 r. Elisabeth von Scherpenberg (pra-pra-wnuczka Ferdynanda Schichau) była w Elblągu i dostała honorowego „ Ferdynanda“ od szefa Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych – Arkadiusza Jachimowicza. A tzw. „ mała willa C. Ziese” , która stała naprzeciwko browaru, zniknęła w tym roku z powierzchni ziemi…
erg.