UWAGA!

[X]

Komentuj korzystając ze swojego nicka. W tym celu Zaloguj się kontem portElu lub Facebooka
lub zarejestruj konto na portElu.
Anuluj

[1] Pożar w aptece… Chodzi tu o najstarszą elbląską aptekę miejską założoną w l. 1420-1440.Dokument założycielski tej apteki potwierdził w 1666 r. król Polski – Jan Kazimierz. Z tego powodu zwano ją „ Królewską Uprzywilejowaną Apteką” . Była własnością miasta, stąd jej późniejsza nazwa „ Apteka Rajcowska” . W czasie wspomnianego pożaru – jej właścicielem był Louis Laser, który kupił ją w 1911 r. od wdowy po Hermannie Lehnert – właścicielu tej apteki w l. 1891-1911.Apteka znajdowała się na parterze kamienicy przy ul. Kowalskiej 3.Budynek ten został w 1928 r. przebudowany – wówczas właścicielem apteki był radny miejski Horst Boehner. Jej ostatnimi właścicielami w l. 1934-1945 byli aptekarz Wilhelm Neumann i Helmut Sablotny – syna rektora Hansa-Schule (dzisiaj II część hotelu „ Młyn” ). Dla dawnych elblążan apteka ta kojarzyła się z dużym napisem oraz szyldem reklamowym na którego szczycie była wycięta w drewnie (i pomalowana) figura aptekarza.

erg.