UWAGA!
[X]lub zarejestruj konto na portElu.
[2] Elbląg miał kilku znanych muzyków jak Friedrich Hieronymus Truhn, Gottfried Döring, Johann Benjamin Groß, Peter Sohren czy Christian Urban, który urządził przyjęcie dla polskich oficerów przebywających w Elblągu w 1831 r. Natomiast Kapela Otto Pelza była jedną z najlepszych w Elblągu (w jej cieniu pozostawała Kapela Stahnke). Uświetniali wiele uroczystości, a latem grali non stop na podeście w Parku Zdrojowym w Krynicy Morskiej oraz w tamtejszym Domu Zdrojowym, którego właścicielką była Anna Wirth. Kapela Pelza grała marsze jak „ Abschied mit Gladiatoren” (Pożegnanie z gladiatorami), „ Kaiser-Parade” (Cesarska parada), uwertury „ Marco Spada” , „ Bal maskowy” (Der Maskenball), walce „ Wiener” (Wiedeński), rosyjski walc „ Trojka” , fantazje „ Don Juan” , „ Lucrezia Borgia” , utwory operetkowe (Adagio sostennto a. d. Sonata Księżycowa) oraz różnego rodzaju pieśni i intermezza. Tak, tak - to było przed 1945 r. a dzisiaj? Dzisiaj dawny Park Zdrojowy w Krynicy Morskiej… może lepiej już nic nie pisać?
erg.