UWAGA!
[X]lub zarejestruj konto na portElu.
Cz. II - [3] Przedstawianie „ Wiara i ojczyzna” w Erholungsheim… Był to Dom Wypoczynkowy przy Loeserstraße 3 (po 1936 r. Zigarrenmacher-Straße, czyli ul. Wyrobników Cygar, a obecnie ul. Oboźna). Znajdowała się tutaj największa w Elblągu sala zgromadzeń, w której odbywały się m. in. koncerty śpiewacze, wystawiano varieté etc. Dom Wypoczynkowy został wybudowany na przełomie XIX/XX w. na potrzeby gminy ewangelickiej. Od 1908 r. jego zarządcami byli tzw. ekonomowie, najpierw Flier, później Hoedtke a ostatnim był Ernst Bendig. [4] Zawody piłki nożnej… W Elblągu w r. 1930 były 4 kluby sportowe, które jako główne miały sekcje piłki nożnej; Arbeiter-Sportverein „ Vorwärts” (założ. 1921,siedziba w Sanssouci), Sportverein „ Victoria” (założ. 1910,siedziba Hotel der Stadt Elbing), klub o profilu piłkarskim „ Hansa” założony w1910 r. oraz wzmiankowany w notatce Elbinger Sportverein 05 e. V. (siedziba piwnica ratusza przy Friedrich-Wilhelm-Platz, obecnie Plac Słowiański). Klub ten prowadził sekcję piłki nożnej, lekkiej atletyki, tenis, sport halowy, pływanie i piłkę ręczną. Odwiecznym rywalem ESV 05 był SV Victoria, a derby piłkarskie tych drużyn były zawsze wielkim wydarzeniem sportowym w mieście. Jednak najstarszym klubem elbląskim był ETG 59 (Elbinger-Turn-Gesellschaft) – po 1933 r. ETV (Elbinger Turnverein).
erg..