UWAGA!
[X]lub zarejestruj konto na portElu.
Niektóre wpisy są nieco dziwne, ale również wymagają objaśnienia. (1) Dlaczego ten dąb jest taki mały? Otóż wpisujący się pewnie nie wie, że ten dąb zaflancowany w 1837 r. - co potwierdza znajdujący się obok dębu kamień z datą - 1837.Wówczas obchodzono 600-lecie miasta Elbląga i ten dąb posadzono. Czyli na zdjęciu - prawdopodobnie z 1913 r. ten dąb miał tylko 76 lat i "dlatego jest taki mały". (2) Dlaczego poczta nie ma orła? - Otóż w tym czasie Elbląg był miastem niemieckim a poczta została zbudowana w 1887 r. (proszę zobaczyć u góry, datę - jest do dzisiaj widoczna od ul. Garbary) jako niemiecka Poczta Cesarska, czyli "Kaiserliche Post". I jeżeli był tam orzeł, ta na pewno nie polski. Poczta została wybudowana w 1887 r. , następnie w 1926 r. rozbudowana - to ta jaśniejsza część przy ul. Wieżowej, a za czasów polskich rozbudowana w 1986 r. - to ta najjaśniejsza część od ulicy Wieżowej. (3) Koszary "Totenkopfhusaren" zachowały się do dzisiaj w Gdańsku. Znajdują się zaraz po prawej stronie po zjeździe z A. Grunwaldzkiej w kierunku portu lotniczego Rębiechowo (obiekty z czerwonej cegły).
erg.