UWAGA!

[X]

Komentuj korzystając ze swojego nicka. W tym celu Zaloguj się kontem portElu lub Facebooka
lub zarejestruj konto na portElu.
Anuluj

Ładna kartka pocztowa z początków XX w. przedstawia Szosę Pasłęcką (Holländer Chaussee, bowiem Pasłęk przed 1945 r. nazywał się Preußisch Holland) - dzisiaj to Aleja Grunwaldzka. W tle widać smukłą wieżę nowomiejskiego kościoła Trzech Króli. Po prawej stronie kartki pocztowej widać ozdobny budynek neoklasycystyczny, którego fronton dachowy wieńczą do dzisiaj dwa czarne orły. Budynek ten jest z końca XIX w. i stoi k. banku Nordea. Dalej widać budynek hotelu Dworcowego - dzisiaj hotel Sowa. Za nim duży gmach, w którym do 1945 r. roku znajdował się wicekonsulat szwajcarski (Ernst Stucki - konsul, Karl Brandenburger - wicekonsul) - w budynku tym po 1945 r. , już w czasach polskich, mieściło się starostwo powiatowe. Siedziba niemieckiego starostwa powiatowego miejścia się "na końcu tej kartki pocztowej" po jej lewej stronie, tam mniej więcej gdzie dzisiaj jest stacja paliw Stat Oil. Ten tramwaj skręcał na końcu w ulicę Świętojańska (dzisiaj 3 Maja) i w tym miejscu (tego skrętu) znajdowała się kiedyś Holländer Tor - Brama Pasłęcka. Już przed 1945 r. dawno jej nie było, ale ta część miasta zachowała tą nazwę.

erg.