UWAGA!

[X]

Komentuj korzystając ze swojego nicka. W tym celu Zaloguj się kontem portElu lub Facebooka
lub zarejestruj konto na portElu.
Anuluj

Część 1.(I). Budynek Teatru Miejskiego został wybudowany w 1846 r. w pobliżu nieistniejącej ulicy Dworu Miejskiego a naprzeciwko stojącego do dzisiaj WC przy ul. Rycerskiej. W pobliżu teatru była gęsta zabudowa (obecnie jest tu częściowo parking i boisko szkolne), m. in. siedziba elbląskiej straży pożarnej, firma meblowa F. Roschkowski, mała fabryka cygar oraz redakcja „ Westpreußische Zeitung” . Teatr przebudowano latem 1911 r. przez firmę Rang & Silbersdorf z Berlina-Schöneberg, a duży udział finansowy w tej inwestycji miała Stocznia F. Schichau (m. in. nowoczesna scena obrotowa). Teatr elbląski występował często sezonie letnim w Krynicy Morskiej w Domu Zdrojowym „ Belvedere” (w Parku Zdrojowym, na jego szczycie – obecnie nei istnieje), a w l. 1920-1939 elbląscy artyści dawali przedstawienia w wielu miastach d. Prus Wsch. (tzw. Grenzlandtheater). Przed 1939 r. były już plany budowy nowego teatru w pobliżu ul. Pestalozziego/fabryki A. Neufeldta - dzisiaj „ miasteczko handlowe przy czołgu” . Ostatni spektakl teatralny miał miejsce pod koniec 1944 r. Później zorganizowano tu kino – ostatni film 23 stycznia 1945 r. , gdy czołgi kpt. Diaczenki przejechały dosłownie obok! W 99 lat po otwarciu teatru padł on łupem zawieruchy wojennej.

erg.