UWAGA!
[X]lub zarejestruj konto na portElu.
Młyn wodny Gross Wesseln (na zdjęciu) to prawdopodobnie dawny Liefarths-Mühle, przy którym w 1273 r. doszło do krwawej bitwy zwanej później „ rzezią przy młynie Liefartha” . W bitwie tej, przybyli z pobliskiej Pogezanii pogańscy Prusowie pod dowództwem Auttume z Łęcza (Auttume von Lansania), pokonali po ciężkich walkach i oblężeniu tutejszych osadników, którzy daremnie czekali na pomoc z będącego we władaniu Krzyżaków Elbląga. Mówiono później, że w bitwie przy młynie zginęło tylu jego obrońców, że wody płynącej niedaleko rzeczki Kumieli były czerwone od krwi. Dzisiaj jego resztki znajdują się za ogródkami działkowymi, już na terenie Bażantarni, niedaleko zabudowań gospodarczych Leśnictwa Elbląg. Po 1945 r. nazywał się Zakrzewski Młyn. Kumiela zawsze sprawiała wiele problemów powodziowych, zwłaszcza w latach 1888,1924 i 1932.Z tego powodu w l. 1933/34 wybudowano na terenie Klein Röbern (Małe Rubno Wielkie) liczący 3,4 ha basem przy ul. Moniuszki/Kościuszki. Basen miał zapobiegać tym powodziom, a jednocześnie stał się ulubionym kąpieliskiem elblążan i nie przypadkowo zwano go niegdyś Klein Kahlberg - Mała Krynica Morska.
erg.