UWAGA!

[X]

Komentuj korzystając ze swojego nicka. W tym celu Zaloguj się kontem portElu lub Facebooka
lub zarejestruj konto na portElu.
Anuluj

(Cz. 2.) Kościół w Kadynach wyszedł z II wojny światowej praktycznie niezniszczony. W 1957 r. został rozebrany, odbyło się to za rządów W. Gomułki – „ szefa dyktatury ciemniaków” , dla których Wilhelm II był „ Polakożercą” . Cegła z kościoła powędrowała na odbudowę Warszawy, jednakże jej część wykorzystał ówczesny proboszcz kościoła św. Mikołaja w Elblągu - ks. Giedymin Pilecki do wypełnienia ubytków w wieży kościelnej, powstałych w wyniku ostrzału artyleryjskiego – są to widoczne do dzisiaj jasne plamy w tej wieży. Natomiast kadyński, neogotycki ołtarz „ Ukrzyżowanie” , także przeniesiono do kościoła św. Mikołaja i dzisiaj znajduje się w niszy, gdzie obok umieszczono urnę z ziemią z Katynia. „ Pogodnych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych dla Czytelników /portelu/” .

erg..