UWAGA!
[X]
Komentuj korzystając ze swojego nicka. W tym celu Zaloguj się kontem portElu lub Facebooka
lub zarejestruj konto na portElu.
lub zarejestruj konto na portElu.
Cz. 2.- Odnośnie monet w gazomierzach. Poczatkowo gazomierze wrzutowe - ok. 45 – 48%, z tendencją zwyżkową, były na monety. Było to wygodne dla gazowni rozwiązanie skutecznie eliminujące problem niespłaconych rachunków. W okresie szalejącej inflacji na początku lat dwudziestych XX w. Gazownia Elbląska wprowadziła, podobnie jak w kilku innych miastach, specjalne żetony gazowe zastępujące monety. Żetony te były wykonane początkowo z mosiądzu, a później były zastępowane tańszymi w przygotowaniu - z cynku i żelaza. Ostatnie elbląskie gazomierze na żetony, działające – wprawdzie z zablokowaną wrzutnią, znajdowały się jeszcze w latach 80.tych XX w. w budynkach przy Alei Grunwaldzkiej/skrzyżowanie z ul. A. Grottgera.
erg..