UWAGA!

[X]

Komentuj korzystając ze swojego nicka. W tym celu Zaloguj się kontem portElu lub Facebooka
lub zarejestruj konto na portElu.
Anuluj

To ozdobna, mieszczańska willa z oranżenią, wybudowana przez Carla H. Ziese - zięcia i następcy Ferdynanda Schichaua. Ziese był wybitnym konstruktorem maszyn parowych i toprpedowców. Ziese zm. 15.12.1917 r. na zapalenie robaczka wyrostkowego. Gdy w 1929 r. zakłady Schichaua w E-gu przekształciły się z firmy prywatnej w spółkę akcyjną, Willę Ziesego i park przejęło miasto Elbląg. W 1931 r. planowano uruchomienie w willi (po przebudowie) krematorium. Po 1933 r. i w czasie wojny willę wykorzystywało NSDAP do szkoleń. Budynek w stopniu nieuszkodzonym przetrwał wojnę. VVilla Ziese jest przykładem "kanibalizmu budowlanego" prowadzonego przez d. komusze władze Elbląga - w tym przypadku jeszcze 16 lat po wojnie! Podobnie było z "Białym Domem" (Weise Haus) F. Schichaua, który stał naprzeciwko wejścia do dzisiejszego budynku - biurowca Alstom (obecnie jest tu Skwer im. F. Schichau).

erg.