UWAGA!
[X]
Komentuj korzystając ze swojego nicka. W tym celu Zaloguj się kontem portElu lub Facebooka
lub zarejestruj konto na portElu.
lub zarejestruj konto na portElu.
Ulica nazywała się 21 października, wcześniej Rokossowskiego, a dziś Grobla Św. Jerzego. Nazwa nawiązywała do "polskiego października" 1956 i wielkiego wiecu, jaki odbył się na Placu Jedności Narodu, a więc niedaleko - przed gmachem Prezydium MRN. Na wiecu tym żądano zmian w lokalnych władzach i ukarania ubowców winnych, aresztowań, kaźni i prześladowań niewinnych elblążan. Władza PRL aż tak daleko nie posunęła się. Z wielu postulatów 1956 roku dano ludziom niewiele ponad zmianę nazw ulic Stalina i Rokossowskiego. Ulica Dzierżyńskiego pozostała do 1990 roku.
Lu