UWAGA!
[X]lub zarejestruj konto na portElu.
Zakradł się mały błąd - winno być Tolkemit. Natomiast elbląski dworzec kolejowy miał różne nazwy, m. in. po jego wybudowaniu w połowie XIX wieku, nazywał się Dworzec Wschodni (Ost-Bahnhof), później Dworzec Główny (Haupt-Bahnhof), a po 1933 roku - Reichsbahnhof (Dworzec Rzeszy) - jego ostatnia, przedwojenna modernizacja miała miejsce w 1937 r. - z okazji obchodów 700.lecia miasta. Przed wojną funkcjonowało w Elblągu kilka dworców kolejowych - oprócz wspomnianego był jeszcze Haffuferbahnhof (Dworzec Kolei Nadzalewowej) w okolicy dzisiejszej ul. Hożej, Englisch-Brunnen Bahhnhof (Dworzec Angielska Studnia) - dzisiejszy Elbląg-Zdrój oraz Güterbahnhof Roßgarten - dworzec towarowy przy ul. Zagonowej, wybudowany ok. 1910 r. specjalnie dla odbioru węgla ze Śląska dla pobliskiej gazowni. O potędze zakładów F. Schichaua świadczyła m. in. długość wewnętrznych linii kolejowych, osiągających łączną długość ok. 30 kilometrów!
erg.