UWAGA!
[X]lub zarejestruj konto na portElu.
Die Advents-Mütterchen - Mateczki Adwentowe kwestowały w Elblągu także po ulicach, a zwłaszcza na obszarze Starego Miasta. "W drugi dzień świąt zapełnione były teatry, [. .. ], a wszystkie miejsca w kawiarniach i hotelach były zajęte" - to relacja z 1912 r. .. .. A jak było 70 lat później? Elbląg po 1945 r. w wyniku zniszczeń wojennych, a jeszcze większych zniszczeń z powodu bezmyślnych rozbiórek, zwłaszcza zabytkowej substancji Starego Miasta i wywózki materiałów budowlanych na odbudowe Warszawy i Gdańska, w wyniku idiotycznej granicy w Prusach Wschodnich i utraty bezpośredniego dojśćia na Zatokę Gdańską przez Głebię Piławską (Neu Tief)- utracił swoje odwieczne znaczenie w regionie i ten problem trwa do dzisiejszego dnia. W 1912 r. w Elblągu były pełne restauracje i teatr miejski, a 70.lat później, w latach 80.XX w. funkcjonował jeden, podłej jakości hotel, gdzie WC były na korytarzu i powtornie śmierdziały lizolem a częstym widokiem w centrum miasta były furmanki konne, a w altankach przydomowych i ogródkach rozwijała się hodowla trzody chl; ewnej, ptactwa domowego a nawet rogacizny. .. ..
erg.