UWAGA!

[X]

Komentuj korzystając ze swojego nicka. W tym celu Zaloguj się kontem portElu lub Facebooka
lub zarejestruj konto na portElu.
Anuluj

jakiś "erb" nieco majaczy. Przede wszystkim nie "pommen" tylko Pommern, poprawnie "Drei Rosen"(dzisiaj budynek w Węglach nad jez. Druzno) i nie "zarządał"(!) lecz zażądał. Masywny gmach obecnego II LO został wybud. w l. 1879/82 na gruntach miejskich, wg planów pochodzącego z Gdańska (a mieszkającego w Królewcu) radcy budowlanego - Erhardt'a, kier. budowy był radca bud. Böttger. Od r. 1920 szkoła ta otrzymała nazwę "Królewskie Gimnazum Państwowe" i była kontynuatorką tradycji słynnego Gimnazjum Elbląskiego (vide: Ateny Elbląskie). W 1929 r. korytarze i poszczególne sale Gimnazjum Królewskiego ozdobił malowidłami antycznymi ówczesny nauczyciel plastyki w tej szkole - Bruno Schmialek (ur. 1888). Na kartce pocztowej załączonej do tekstu widać stan szkoły w wersji oryginalnej. Widać też mały ryzalit środkowy, zwieńczony u góry dwoma dużymi oknami. Za nimi mieściła się piękna aula szkolna, której ściany malowidłami antycznymi:"Akropol w Atenach" i "Olimpia" ozdobił już w 1890 r. Heinrich Gärtner. W czasie walk o Elbląg w styczniu/lutym 1945 r. dach i górne piętro szkoły zostały zniszczone, aula niestety też. Natomiast na dziedzińcu szkoły stoi do dzisiaj stara sala gimnastyczna, wybudowana w 1882 r. przez firmę Julius Dietrich & Hannach z Chemnitz.

erg.