UWAGA!
[X]lub zarejestruj konto na portElu.
"Hotel Stadt Elbing" powstał pod koniec XIX w. i razem z powstałym w 1904 r. Szpitalem Miejskim był własnością miasta. W czasie I wojny był lazaretem rezerwowym, a w czasie II wojny siedzibą komendantury Wehrmachtu. Do poł. lat 20.XX. wieku mieściła się w nim także siedziba Elbląskiego Klubu Sportowego "Victoria" - ESV Victoria, która swoje mecze (m. in. ze słynnym Schalke 04) grała na pobliskim boisku trawiastym (obecnie dworzec PKS). "Hotel Stadt Elbing" nazywano popularnie "Bullentempel" (Bycza Świątynia) lub "Ochsetempel" (Świątynia Wołów), ponieważ w hotelu chłopi z podelbląskich miejscowości świętowali niekiedy hucznie sprzedaż bydła, czy rogacizny. Natomiast "Viehhof" to prawdopodobnie dziedziniec wewnętrzny rzeźni miejskiej. "Schaubudenplatz" - to prawdopodobnie teren w pobliżu dzisiejszej ul. Zagonowej, gdzie często swoje podwoje rozwijał cyrk, był tu lunapark itd. Z tego powodu ta część dzielnicy zwana była "Wiener Prater" (Prater Wiedeński) - w nawiązaniu do podobnych obiektów we Wiedniu. Zwano go również "Rummelplatz". Wydział Promocji miasta Elbląga jest dzisiaj przedmiotem słusznej krytyki. W tym miejscu należałoby się zapytać dlaczego kiedyś był "Hotel Stadt Elbing", a dzisiaj w mieście nie ma "Hotelu Elbląg?" Znane są hotele "Olsztyn", "Gorzów", "Poznań" etc. a u nas?
erg.